Jaka jest różnica między żarówką HID a żarówką ksenonową?

Auto

Co wybrać: żarówkę HID czy żarówkę ksenonową?

Większość kierowców w dzisiejszych czasach preferuje stosowanie żarówek ksenonowych HID, które wytwarzają znacznie więcej światła niż standardowe żarówki halogenowe. Mają jasne, białe światło z niebieskim odcieniem, które sprawia, że Twój samochód wyróżnia się na tle innych.

Jeśli szukasz kupić ksenonowe żarówki HID, może masz zauważył dwa różne terminy: ksenonowe żarówki HID i gaz wypełnione żarówki ksenonowe. Są to różne żarówki, choć obie zawierają ksenon. W tym artykule chcemy powiedzieć, jaka jest różnica między ksenonowymi lampami gazowymi a ksenonowymi lampami HID.

Jaka jest różnica między żarówką HID a żarówką ksenonową?

Lampy ksenonowe HID

Zacznijmy od lamp ksenonowych HID (czasami można spotkać się z określeniem: High Intensity Discharge). Żarówki te są nowsze, wyposażone w bardziej nowoczesną technologię i zastępują stare żarówki halogenowe, które są montowane w większości samochodów w USA. Żarówki ksenonowe HID działają około dwa razy dłużej niż starsze żarówki halogenowe. Jeśli porównasz żarówki ksenonowe HID do żarówek halogenowych, główna różnica polega na tym, że żarówki halogenowe mają żarnik wolframowy, który jest ogrzewany i za pomocą gazu halogenowego utrzymuje żarnik w stanie spalania. Lampy ksenonowe HID nie posiadają tego żarnika, są oparte na wyładowaniu gazowym, które tworzy łuk świetlny pomiędzy dwoma elektrodami lampy wypełnionymi ksenonem. Dlatego lampy ksenonowe HID są znacznie jaśniejsze niż lampy halogenowe. Lampy ksenonowe HID mają wyższą temperaturę barwową i dlatego emitują jasne białe lub niebieskawe światło, które wygląda bardziej nowocześnie niż naturalne żółte światło.

Ksenonowe lampy gazowe

Lampy gazowe ksenonowe to zwykłe żarówki halogenowe wypełnione ksenonem zamiast halogenem (stąd nazwa, która może być myląca). Żarówki te mają również mocniejsze i jaśniejsze białe światło niż standardowe żarówki halogenowe, ale nie tak jasne jak żarówki ksenonowe HID. Ksenonowe lampy gazowe są pod względem właściwości bardziej podobne do konwencjonalnych lamp halogenowych niż do lamp HID.

Jak wybrać lampę ksenonową?

Jeśli w Twoim pojeździe zamontowana jest już lampa ksenonowa HID, zalecamy dalsze używanie tego typu lampy. Wybierając żarówkę ksenonową HID, należy upewnić się, że rzeczywiście kupujemy żarówkę ksenonową HID, a nie zwykłą ksenonową żarówkę gazową. Aby to zrobić, należy zwrócić uwagę na cenę. Żarówki ksenonowe HID są prawie zawsze droższe od zwykłych żarówek halogenowych ze względu na różnicę w technologii żarówek. Należy również zwrócić uwagę na producenta żarówek. Firmy takie jak Philips, Sylvania i Osram zawsze dostarczają kompletnych informacji na temat swoich produktów. Upewnij się również, że Twój samochód obsługuje podłączenie żarówek ksenonowych HID. Jeśli Twój samochód używa żarówek halogenowych, możesz kupić zestaw HID, który zamienia reflektory halogenowe na żarówki ksenonowe HID.

woomer
Rate author
woomer